Seminar de lucru al profesorilor de religie din județul Huunedoara


EPDH - 29.03.2016-13Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, în data de 29 Martie 2016 s-a desfăşurat, în sala de festivități Spiru Haret a Inspectoratului Scolar Județean Hunedoara din Deva, Seminarul semestrial de lucru al profesorilor de religie din județul Hunedoara. Invitatul special al întâlnirii a fost Părintele profesor Constantin Necula, Consilier misionar – pastoral al Mitropoliei Ardealului, care a susținut o frumoasă pledoarie în favoarea schimbării atitudinii mult prea scolastice a abordarii orei de religie. Sub genericul „ Religia la porțile sufletului – ce se poate schimba și ce nu se poate schimba la Ora de Religie”, părintele profesor a adus în discuție câteva dintre temele mari ale educației contemporane: modificările psiho-comportamentale ale copiilor induse de era informațională, televiziune computere și internet, schimbarea paradigmei educaționale, necesitatea apostolatului asumat ca profesor de religie, accentuarea dezvoltarii laturii emoționale a procesului educațional religios, implicarea preoților în parteneriate cu școlile și participarea acestora la diferite activități non-formale comune parohie-scoală, necesitatea pătrunderii prin ora de religie în sufletele copiilor și nu doar oferirea / predarea de informații cu caracter religios.

La întâlnire au participat, pe lângă profesorii de religie din județ și preoți, profesori de alte specialități, precum și alte persoane implicate și interesate de aspectele educației copiilor și tinerilor. Toți cei prezenți au avut ocazia să adreseze întrebări invitatului, care a oferit cu generozitate și în stilul său propriu, răspunsuri la toate acestea. Din partea Episcopiei Devei și Hunedoarei a participat la întâlnire părintele Radu Trifon, consilier eparhial pentru învățământ, care a transmis binecuvântarea și mesajul Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, iar din partea Inspectoratului Scolar Judetean Hunedoara a participat doamna profesor Mate Marta, inspector scolar general adjunct. La final, părintele Gabriel Basa, inspector pentru disciplina religie în cadrul Inspectoratului Scolar Județean Hunedoara a mulțumit părintelui profesor Constantin Necula, precum și tuturor celor prezenți.


GALERIE FOTO