Sesiune de instruire și informare asupra traficului de persoane în Protopopiatul Petroșani


DSC00354În data de 7 iulie 2016, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în Protopopiatul Ortodox Român Petroșani a avut loc o sesiune de „Instruire – informare asupra traficului de persoane”, susținută de către unul dintre reprezentanții ANITP CR (Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane – Centru Regional) ALBA IULIA, doamna coordonator centru, Sava Anca. Această activitate a fost organizată de Sectorul social-filantropic al Episcopiei Devei și Hunedoarei, în colaborare cu Agenția Natională Împotriva Traficului de Persoane.

În cadrul activității desfășurate, reprezentantul CR Alba Iulia a prezentat preoților din Protopopiatul Petrosani aspecte privind noțiunea traficului de persoane, aspecte legislative, funcționare/rolul ANITP CR, aspectele privind consecințele în plan psiho-social pentru victimele traficului de persoane, asistența acordată acestora, date statistice, nevoile victimelor și  drepturile victimelor. Au fost purtate discuții interactive, interesul față de subiect fiind unul extrem de ridicat.


Această prezentare necesită JavaScript.