Sesiune de instruire și informare asupra traficului de persoane la Centrul Socio-medical „Sfântul Ierarh Nectarie” din Deva

20160414_102923În data de 14 aprilie 2016, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, la Centrul Socio-Medical  „Sfântul Nectarie ” din Deva a avut loc o sesiune de „Instruire – informare asupra traficului de persoane” susținută de către unul dintre reprezentanții ANITP CR (Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane – Centru Regional) ALBA IULIA,  doamna inspector de specialitate Maris Cosmina – Maria.
În cadrul activității desfășurate, reprezentantul CR Alba Iulia a prezentat mai multor preoți din cadrul protopopiatelor Deva și Brad, aspecte privind noțiunea traficului de persoane, aspecte legislative, funcționare/rolul ANITP CR, aspectele privind consecințele in plan psiho-social pentru victimele traficului de persoane și asistența acordată acestora. Au fost purtate discuții interactive, interesul fața de subiect fiind unul extrem de ridicat.