Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH - 13.04.2016-1Miercuri, 13 aprilie 2016, în a V-a săptămână a Postului celui Mare, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, săvârșind slujba Deniei Canonului celui Mare al Sfântului Andrei Criteanul, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

Preasfinția sa a citit una dintre cele mai frumoase compoziții liturgice ale Ortodoxiei, alcătuire atribuită Sfântului Andrei Criteanul, canon ce reiterează de fapt întreaga istorie a mântuirii neamului omenesc și pregătirea acestuia pentru Întruparea Fiului lui Dumnezeu, Cel ce a scăpat neamul omenesc din robia păcatului și a morții.

Rânduiala Deniei Canonului celui Mare este îmbogățită și de citirea vieții Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, al cărei cuprins ne descoperă un model de profundă întoarcere la credința cea dreaptă, prin multă pocăință și printr-o conștientizare deplină a stării de păcătoșenie în care se afla Sfânta Maria Egipteanca.


GALERIE FOTO