Sfânta Liturghie arhierească în Sâmbăta Mare la Catedrala Episcopală din Deva


În Sâmbăta Săptămânii Pătimirilor, 7 aprilie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare unită cu Vecernia la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.


În Sâmbăta Mare ne aducem aminte de momentul în care Mântuitorul Iisus Hristos, fiind pus în mormânt cu trupul, a coborât cu sufletul în iad și a rupt pecețile iadului. Sfânta Liturghie din această zi prezintă o serie de particularităţi care o fac unică din punct de vedere tipiconal şi imnografic. În prima partea a acesteia sunt numeroase citiri din Vechiul Testament care ne aduc aminte de profețiile care vorbesc despre Învierea Mântuitorului.


GALERIE FOTO