Sfânta Liturghie arhierească și slujbă de pomenire la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a 23-a după Rusalii, 24 octombrie 2021, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La finalul slujbei, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt despre personalitatea Părintelui Episcop Gurie – om al bucuriei, al dragostei și al dărniciei, iar apoi a îndemnat pe cei prezenți să se roage cu stăruință pentru ca Dumnezeu să-l odihnească cu drepții în Împărăția Sa.

În continuare a fost oficiată slujba Parastasului la mormântul Părintelui Episcop Gurie, aflat în Catedrala Episcopală deveană.


GALERIE FOTO