Sfânta Liturghie din Joia Mare la Catedrala Episcopală din Deva


Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit în Sfânta și Marea Joi, 13 aprilie 2023, Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, alături de soborul de preoți și diaconi.

Conform Sinaxarului acestei zile, în Joia din Săptămâna Pătimirilor, urmând predaniilor Sfintelor Evanghelii și dumnezeieștilor Apostoli, prăznuim patru lucruri: sfânta spălare a picioarelor, Cina cea de Taină – încredințarea înfricoșătoarelor Taine, rugăciunea cea mai presus de fire și vânzarea Domnului.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a explicat credincioșilor prezenți că esența bucuriei Postului și a praznicului Învierii Domnului Iisus Hristos este participarea la sfintele slujbe, cu rânduială deosebită, din acestă perioadă profund duhovnicească.


GALERIE FOTO