Sfânta Treime | Hramul Mănăstirii Crișcior


În ziua praznicului Sfintei Treimi, luni, 21 iunie 2021, Mănăstirea Crișcior din eparhia hunedoreană și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, adresându-se credincioșilor prezenți, a vorbit despre taina Sfintei Treimi – Dumnezeul nostru Cel Unul în ființă și întreit în Persoane, taină care nu se poate înțelege întru totul prin argumente raționale, ci se pătrunde cel mai bine prin credință și prin experiența personală trăită în rugăciune și în împărtășirea cu Sfintele Taine.


GALERIE FOTO