„Sfântul Antim Ivireanul – păstor și misionar al Bisericii Ortodoxe Române” – conferința preoțească de toamnă în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 11.10.2016 - Conferinta toamna-26Marți, 11 octombrie 2016, cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în sala „Spiru Haret” a Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara, a avut loc conferința preoțească de toamnă în Episcopia Devei și Hunedoarei.

În fața preoților din eparhia hunedoreană a fost susținut un referat de excepție de către Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, care a reușit să contureze, într-un medalion cuprinzător și succint, viața și activitatea Sfântului Ierarh Antim Ivireanul, accentuând calitățile sale de păstor și misionar al Bisericii Ortodoxe Române.

La finalul conferinței, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a mulțumit Preasfințitului Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, pentru truda de a veni și de a prezenta preoților hunedoreni personalitatea marcantă a Sfântului Ierarh Antim Ivireanul. De asemenea, Preasfințitul Părinte Gurie a adresat un cuvânt părintesc preoților prezenți, în care i-a îndemnat să ia aminte la complexitatea misiunii pe care și-au asumat-o și să continue să lucreze cu râvnă duhovnicească în activitățile pastorale și sociale desfășurate în cadrul parohiilor pe care le păstoresc.


GALERIE FOTO