Tinerii parohiei ,,Nașterea Maicii Domnului”- Deva IV, în excursie la Mănăstirea Oașa


DSC_0107În cadrul activităților organizate cu tinerii din parohie, sâmbătă, 8 octombrie 2016, un grup de 33 de tineri au participat la o excursie organizată la Mănăstirea Oașa din județul Alba, prin purtarea de grijă a părintelui paroh Petru Costa.

Cei 33 de tineri din grupa de cateheză a parohiei, însoțiți de părintele Sorin Popescu, asistent social Iuliana Popescu, prof. Monica Chirla, ing. Dumitra Năznean și cântăreț Marius Macingo, au vizitat Mănăstirea Oașa, unde au fost primiți cu căldură de monahii așezământului, care le-au vorbit despre istoricul mănăstirii și le-au prezentat ansamblul de clădiri și biserica nouă aflată în construcție, vizitând apoi magazinul de obiecte bisericești.

Prin bunăvoința părintelui stareț Iustin, am fost primiți și la masa de prânz, după care a fost vizitat barajul de la Oașa, venind acasă mai bogați duhovnicește și relaxați de peisajul natural deosebit al locurilor.

Pr. Sorin Popescu


GALERIE FOTO