Sfântul Ioan Gură de Aur prăznuit în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH_13_11_2016_Hram_Deva_II-23Duminică, 13 noiembrie 2016, într-o atmosferă de profundă bucurie duhovnicească, credincioșii parohiei „Bunavestire și Sfântul Ioan Gură de Aur” din Deva au sărbătorit cel de-al doilea hram al bisericii. Acest moment festiv din viața comunității devene a fost marcat de săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii de către doi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, și Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, alături de un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, le-a vorbit credincioșilor atât despre modelul deosebit de iubire a aproapelui propus de samarineanul milostiv din pericopa evanghelică citită în cadrul Sfintei Liturghii, dar și despre personalitatea extraordinară a Sfântului Ioan Gură de Aur, cel care a lăsat moștenire Ortodoxiei cuvântări și tâlcuiri scripturistice de o profunzime teologică desăvârșită. De asemenea, Preasfințitul Părinte Andrei i-a îndemnat pe cei prezenți să se însoțească în fiecare moment de căutarea vieții celei veșnice, spre a dobândi moștenirea cea cerească în Împărăția lui Dumnezeu.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, pentru bucuria prilejuită de coliturghisirea în mijlocul comunității devene, dar și părinților slujitori și tuturor credincioșilor prezenți.

Preacucernicul părinte Marius Ghidarcea, Consilier economic în cadrul Episcopiei Devei și Hunedoarei și preot slujitor al bisericii „Bunavestire și Sfântul Ioan Gură de Aur” din Deva, alături de Preacucernicul Părinte Miron Pârva, Inspector Bisericesc în cadrul Episcopiei Devei și Hunedoarei și parohul comunității devene, au mulțumit atât Preasfințiților Părinți pentru binecuvântarea adusă în mijlocul credincioșilor, cât și întregului sobor slujitor și tuturor celor prezenți la sărbătoarea bisericii „Bunavestire și Sfântul Ioan Gură de Aur” din Deva.


GALERIE FOTO