Hramul Paraclisului „Sfântul Mare Mucenic Mina” din curtea Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara


EPDH - 11.11.2016 - Hram Paraclis Politie Deva-25Vineri, 11 noiembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Sfântul Mare Mucenic Mina și Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” a Paraclisului din curtea Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara, înconjurat fiind de către un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre lupta cea bună a mucenicului, aceștia încredințându-se întru totul Bisericii lui Hristos, prin mărturia lor vie și plină de vitejie duhovnicească. De asemenea, ierarhul hunedorean i-a îndemnat pe cei prezenți să devină lucrători harnici în ogorul viei lui Hristos, pentru a dobândi darurile lui Dumnezeu și a deveni vrednici moștenitori ai Împărăției Cerurilor.


GALERIE FOTO