„Și astăzi laud Sâmbăta cea Mare”


EPDH - 30 aprilie 2016-1Sâmbătă, 30 aprilie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a vorbit despre această ultimă zi a Săptămânii Pătimirilor Domnului nostru Iisus Hristos, zi în care ar trebui să rememorăm aceste zile de durere suferite de Mântuitorul nostru, culminate cu Răstignirea și Moartea Sa pe Cruce, și să ne pregătim duhovnicește pentru bucuria Praznicului Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO