Prohodul Domnului la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva


EPDH - 29 aprilie 2016-14Vineri, 29 aprilie 2016, la Denia Prohodului Domnului nostru Iisus Hristos, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit, alături de un sobor de preoți și diaconi, la Catedrala Episcopală „Sfântul Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, i-a îndemnat pe credincioșii prezenți să mediteze asupra acestor evenimente pline de durere din viața liturgică a Bisericii noastre dreptmăritoare și să se pregătească cu trezvie duhovnicească pentru a primi în pace și bucurie luminatul și mărețul Praznic al Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO