Slujbă de mulțumire, la cumpăna dintre ani, în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 01.01.2016-21La cumpăna dintre ani, în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și în prezența a numeroși credincioși, a săvârșit o slujbă de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu în anul ce a trecut și de binecuvântare a noului an.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor de modul în care bunul creștin ar trebui să-și asume petrecerea în această lume, zilele vieții sale, ca timp necesar spre dobândirea mântuirii și moștenirea bunătăților celor veșnice ale Împărăției lui Dumnezeu. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți să fie ucenici vrednici ai Bisericii lui Hristos și împlinitori ai poruncilor sale evanghelice, printr-o pregătire duhovnicească aleasă spre întâlnirea cu Mântuitorul nostru Iisus Hristos în Sfintele Taine ale Bisericii, mai ales în Taina Euharistiei, în care creștinul primește ca dar spre mântuire Însuși Trupul și Însuși Sângele Domnului nostru Iisus Hristos.

La final, Preasfințitul Părinte Gurie i-a binecuvântat pe toți cei prezenți, urându-le tuturor un an nou cu pace în suflet, cu alese împliniri duhovnicești și cu mult folos spre mântuire.

LA MULȚI ANI!


GALERIE FOTO