Slujbă de Priveghere la Schitul Bălata

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Litughie la Schitul Bălata, în cadrul slujbei Privegherii oficiată în cinstea Sfinților Doctori fără de arginți Cosma și Damian, cei din Roma, ocrotitorii așezământului monahal, pomeniți în ziua de 1 iulie.

Cu acest prilej, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură explicând că ostenelile și încercările pe care Dumnezeu le îngăduie în viața aceasta pe care o trăim pe pământ sunt spre creștere duhovnicească și spre întărire pe calea spre mântuire.

La final, a fost săvârșită slujba Parastasului pentru Episcopul Gurie Georgiu și pentru ctitorii așezământului monahal, trecuți la cele veșnice.


GALERIE FOTO