Zi de sărbătoare în parohia Pojoga


Sâmbătă, 1 iulie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din parohia Pojoga, Protopopiatul Deva, împreună cu soborul slujitor. Cu acest prilej, înainte de începerea Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a oficiat slujba de sfințire a noii case parohiale și slujba de binecuvântare a lucrărilor săvârșite la locașul de cult.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți Preasfinția Sa a vorbit despre Sfinții pomeniți în această zi, Doctorii fără de arginți și făcători de minuni Cosma și Damian din Roma, și Sfântul Ierarh Leontie de la Rădăuți, cel ce datorită smereniei și râvnei sale pentru nevoințele duhovnicești, a fost găsit vrednic de a fi primul arhiereu al scaunului episcopal de la Rădăuți. În încheierea cuvântului, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a mulțumit tuturor celor ce au contribuit și s-au implicat în lucrările de construcție și de amenajare a noii case parohiale, Preotul paroh Florin Suba fiind hirotesit iconom.


GALERIE FOTO