Slujba Vecerniei la Catedrala Episcopală din Deva


Miercuri, 28 iunie 2023, în seara premergătoare zilei în care sunt pomeniți Sfinții Apostoli Petru și Pavel – hramul de vară al Catedralei Episcopale din Deva, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit slujba Vecerniei cu Litie, împreună cu soborul slujitor, la Altarul de vară din curtea lăcașului de cult.

La finalul slujbei, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură explicând că, datorită misiunii pe care au împlinit-o, Sfinții Apostoli Petru și Pavel ne sunt modele de râvnă în cunoașterea tainelor credinței în Dumnezeu, pe care ei au pecetluit-o cu sângele lor și pe care fiecare generație este chemată să o transmită mai departe.

Joi, 29 iunie, în ziua pomenirii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii Catedralei Episcopale și a municipiului Deva, începând cu ora 9.00, Sfânta Liturghie va fi săvărșită de Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, împreună cu Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, cu Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei si Harghitei, cu Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, și cu Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei.


GALERIE FOTO