Slujire arhierească în parohia Rișca


Sâmbătă, 12 august 2023, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Buna Vestire” din parohia Rișca, Protopopiatul Brad, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. După Sfânta Liturghie a fost oficiată slujba Parastasului pentru Episcopul Gurie Georgiu, întâiul arhipăstor al eparhiei hunedorene și pentru ctitorii lăcașului de cult trecuți la cele veșnice.

Preasfinția Sa a săvârșit în continuare Taina Sfântului Botez pentru pruncul Nectarie Antonie, fiul preotului paroh Dacian Voica. Cu acest prilej Preasfinția Sa a vorbit despre Taina Botezului ca fiind Taina intrării în Biserica lui Hristos, explicând că noul botezat primește deodată trei Sfinte Taine: Botezul, Mirungerea și Sfânta Împărtășanie.


GALERIE FOTO