Slujire arhierească la biserica „Buna Vestire” din Deva


Miercuri, 18 octombrie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Buna Vestire” din Deva.

La momentele rânduite din timpul slujbei, Preasfinția Sa a hirotonit întru preot pe Părintele diacon Ioan Daniel Cîzu pe seama parohiei „Sfinții Epifanie și Gherman” – Lunca Cernii de Sus, cu filiile Lunca Cernii de Jos, Meria, Negoiu și Vadu Dobrii, din Protopopiatul Deva, și întru diacon pe tânărul teolog Bogdan Șoaită, ce urmează a fi hirotonit preot pe seama parohiei Vălioara din Protopopiatul Hațeg.

La Sfânta Liturghie a participat și Părintele Arhimandrit Zaharia Zaharou de la Mănăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul” din Essex, Anglia, care a rostit un cuvânt despre măreția și responsabilitatea darului slujirii preoțești, preotul fiind slujitorul celei mai mari taine care are loc pe pământ, în Dumnezeiasca Liturghie, unde credincioșii au posibilitatea să-și schimbe viața stricăcioasă și trecătoare cu viața nemărginită a lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO