Slujire arhierească la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH - 21.12.2015-36Luni, 21 decembrie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie a săvârșit hirotonia întru preot a preacucernicului părinte diacon Adrian-Ioan Talpaș, cel care va păstori sufletele credincioșilor din parohia „Bunavestire” – localitatea Birtin, protopopiatul Brad, județul Hunedoara. Preasfinția Sa, într-un scurt cuvânt de povățuire, l-a îndemnat pe tânărul slujitor al lui Hristos să devină un model și un reper duhovnicesc pentru credincioșii parohiei sale, misiunea lui fiind o slujire permanentă atât a lui Dumnezeu, dar și a oamenilor încredințați lui spre păstorire.


GALERIE FOTO