Slujire arhierească la Schitul „Sfântul Ierarh Nectarie Taumaturgul” – Nandru


EPDH - 04.06.2016 - Slujire Nandru - Hirotonie Topac Ioan-57Sâmbătă, 4 iunie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Schitul „Sfântul Ierarh Nectarie Taumaturgul” din localitatea Nandru, județul Hunedoara, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba hirotoniei întru preot a preacucernicului părinte diacon Ioan Topac, cel care va sluji în parohia „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sfântul Ierarh Nectarie Taumaturgul” din localitatea Lupeni-Bărbăteni, protopopiatul Petroșani, județul Hunedoara.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie a vorbit despre rolul deosebit de important pe care preotul îl are în societatea de astăzi, el fiind chemat să îndrepte sufletele credincioșilor pe care îi păstorește spre cunoașterea lui Dumnezeu și moștenirea bunătăților Sale cele veșnice. De asemenea, dat fiind faptul că astăzi s-a desfășurat și cea de-a treia ediție a Întâlnirii tinerilor ortodocși hunedoreni, Preasfințitul Părinte Gurie a amintit despre atenția pe care Biserica trebuie să o acorde pastorației tinerilor, cei care reprezintă viitorul unei societăți pline de lumina harului lui Dumnezeu, prin valorile moral-religioase pe care tinerii le pot susține și promova în cuprinsul acesteia.


GALERIE FOTO