Slujirile ierarhilor hunedoreni în a patra seară a Canonului Mare


Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a slujit joi, 2 martie 2023, Pavecernița Mare cu ultima parte din Canonul de umilință al Sfântului Andrei Criteanul la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Hațeg, împreună cu soborul slujitor. Preasfinția Sa a vorbit la finalul slujbei despre îndemnul cântărilor Canonului Mare de a petrece perioada postului în smerenie și lacrimi de pocăință pentru păcatele noastre, sporind rugăciunea și luând în ajutor mijlocirile Maicii Domnului și ale sfinților.

Arhiereul-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a slujit la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Vulcan. În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți Preasfinția Sa a explicat însemnătatea mărturisirii păcatelor înaintea sfințiților slujitori în Taina Spovedaniei, în urma căreia, cei ce primesc dezlegare, se pot împărtăși cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.


GALERIE FOTO