Slujirile ierarhilor hunedoreni în a treia seară a Canonului Mare


Miercuri, 20 martie 2024, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Pavecernița Mare și a treia parte a Canonului de pocăință al Sfântului Andrei Criteanul la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Brad, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

La finalul slujbei Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor prezenți despre rugăciune explicând că Mântuitorul Iisus Hristos ne-a învățat că pentru a înălța rugăciuni înaintea lui Dumnezeu este necesar să îi iertăm pe toți cei ce ne-au greșit, mai ales pe vrăjmași, și să avem credință, care presupune o totală predare voii lui Dumnezeu

În această seară Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a slujit la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din municipiul Petroșani, împreună cu soborul slujitor.

Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură despre rânduiala Canonului de umilință al Sfântului Ierarh Andrei Criteanul, citit de două ori în biserici în Postul Mare, a cărui texte scot în evidență decăderea omului și ajută la trezirea conștiinței în ceea ce privește vremelnicia vieții pământești, îndemnând la pocăință sinceră.


GALERIE FOTO