Slujirile ierarhilor hunedoreni în a treia seară a Canonului Mare


Miercuri, 17 februarie 2021, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Pavecernița Mare cu partea a treia a Canonului Sfântului Andrei Criteanul în mijlocul obștii Mănăstirii Măgura.

Preasfinția Sa a vorbit în cuvântul de învățătură rostit la finalul slujbei despre calea împăcării cu Dumnezeu prin mărturisirea păcatelor în Taina Spovedaniei, însă pentru a fi iertate păcatele noastre este necesar să iertăm și noi greșelile semenilor noștri.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a slujit la biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din municipiul Hunedoara.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul a îndemnat pe cei prezenți ca în timpul Postului Mare să sporească rugăciunea și iertarea, acestea putând fi împlinite mai ușor dacă participăm cât mai des în casa lui Dumnezeu la sfintele slujbe.


GALERIE FOTO