Slujirile ierarhilor hunedoreni în Duminica a 16-a după Rusalii

În Duminica a 16-a după Rusalii, 11 februarie 2024, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Hațeg, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa, rostind omilia pildei talanților citită din pericopa evanghelică a acestei Duminici, a explicat că talanții încredințați de către Stăpân oamenilor trebuie înmulțiți, prin muncă și osteneală, doar în relație cu Dumnezeu și cu semenii, pentru a aduce roade bune care să se facă bucurie aici pe pământ și, mai ales, răsplată în veșnicie.

În această Duminică Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Buna Vestire” din parohia Lunca Devei, Protopopiatul Brad, împreună cu soborul slujitor. De asemenea, a fost oficiată slujba Parastasului, fiind pomeniți întâiul arhipăstor hunedorean, vrednicul de pomenire Episcopul Gurie Georgiu, și ctitorii și slujitorii locașului de cult, trecuți la cele veșnice.

La predică Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică a pildei talanților, a îndemnat pe cei prezenți să-și lucreze cu responsabilitate talanții deoarece aceștia sunt daruri împărțite de Dumnezeu oamenilor pentru care fiecare va da socoteală și răspuns la finalul vieții pământești.

După Sfânta Liturghie a fost săvârșită slujba de sfințire a noului clopot al bisericii. Preotul paroh Alin Amos Iuga și credincioșii implicați în activitățile parohiei au primit gramate de cinstire.