Slujirile ierarhilor hunedoreni în Duminica a șasea după Paști


În Duminica a șasea după Paști, 21 mai 2023, zi în care se face pomenirea Sfinților Împărați și întocmai cu  Apostolii Constantin și mama sa, Elena, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu soborul slujitor la Schitul Straja din Lupeni, cu prilejul sărbătoririi hramului.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți Preasfinția Sa, vorbind despre modul în care Sfinții Împărați Constantin și Elena, dar și orbul din pericopa evanghelică a acestei duminici, vindecat în chip minunat, și-au schimbat existențial viața în momentul în care Hristos a intervenit printr-un semn minunat în viața lor, a îndemnat pe cei prezenți ca atunci când Dumnezeu intervine miraculos în viața lor să devină mărturisitori și apostoli ai Săi.

Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” a parohiei Livezeni 2 din Petroșani.

Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor prezenți despre rolul important al Sfinților Împărați Constantin și Elena în încetarea persecuțiilor în Imperiul Roman, acordarea de libertăți creștinilor și evlavia lor pentru apărarea dreptei credințe, motiv pentru care sunt cinstiți „întocmai cu Apostolii”.


GALERIE FOTO