Slujirile ierarhilor hunedoreni la Denia Acatistului Bunei Vestiri


În seara zilei de vineri, 31 martie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a slujit rânduiala Deniei Acatistului Bunei Vestiri la Altarul de vară al Catedralei Episcopale „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul de preoți și diaconi.

Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură la finalul slujbei, despre lauda și cinstirea pe care le aducem Maicii Domnului prin slujba Acatistului Bunei Vestiri pentru vrednicia de a purta în pântece pe Hristos, Cel care s-a făcut Mântuitorul lumii, cerându-i, în același timp, ajutorul și mijlocirea înaintea Fiului ei și având-o model de smerenie, ascultare și dragoste desăvârșită.

Arhiereul-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, a oficiat Denia Acatistului Bunei Vestiri la Mănăstirea Măgura, săvârșind și rânduielile tunderii în monahism și în treapta rasoforiei.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej Preasfinția Sa a vorbit despre pierderea raiului prin neascultarea primilor oameni, despre recâștigarea acestuia prin ascultarea Maicii Domnului, din care S-a întrupat Fiul lui Dumnezeu, și despre votul ascultării în monahism, pe care l-a numit temelia viețuirii monahale.


GALERIE FOTO