Târnosirea bisericii „Buna Vestire” din Stănija de Sus


În Duminica a șasea după Paști, 29 mai 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul „Buna Vestire” din filia Stănija de Sus, parohia Buceș, Protopopiatul Brad. În continuare Preasfinția Sa a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, la Altarul de vară amenajat în apropierea bisericii.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, făcând referire la pericopa minunii vindecării orbului din naștere, citită în această duminică, Arhipăstorul hunedorean a vorbit despre rostul suferinței în viața fiecăruia dintre noi și despre importanța cunoașterii, cât mai amănunțit, a învățăturii credinței noastre ortodoxe.

Pentru osteneala depusă la construirea lăcașului de cult, Preotul paroh Florin Gabor a fost hirotesit iconom-stavrofor, iar credincioșii implicați în ridicarea bisericii au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO