Târnosirea bisericii „Sf. Mare Mucenic Dimitrie” din parohia Vețel


EPDH_11.11.2017_Slujire Vetel-3Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a târnosit biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” a parohiei Vețel, protopopiatul Deva, după care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre curajul și dragostea sfinților mucenici de a-L mărturisi pe Hristos, chiar cu prețul vieții, între care se află și Sfântul Mare Mucenic Mina, prăznuit în această zi.

La final, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor pe care îi păstorește, preotul paroh Mihai Indreica a fost hirotesit iconom-stavrofor, iar credincioșii implicați mai activ în restaurarea lăcașului de cult, au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO