Vecernia praznicului Nașterii Domnului oficiată la Catedrala Episcopală din Deva

Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit duminică, 24 decembrie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, slujba Vecerniei unită cu Litia, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej Preasfinția Sa a îndemnat credincioșii prezenți ca în permanență să fie mărturisitori și propovăduitori ai credinței în Mântuitorul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat, prin împlinirea poruncilor Sale și prin lucrarea faptelor bune.

La finalul slujbei, soborul slujitor a susținut un recital de colinde.


GALERIE FOTO