Vecernie și Prohod la Catedrala Episcopală din Deva în ajunul praznicului Adormirii Maicii Domnului


În ajunul praznicului Adormirii Maicii Domnului, duminică, 14 august 2022, la ceas de seară, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Vecernia praznicului Adormirii Maicii Domnului, împreună cu cu Litia, la Altarul de vară din curtea Catedralei Episcopale „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, alături de un sobor de preoți și diaconi. În continuare a fost cântat Prohodul Maicii Domnului, iar apoi a urmat procesiunea în jurul sfântului locaș. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către Corala „Sfântul Ierarh Nicolae” a Catedralei Episcopale, dirijată de Preotul Daniel Balea.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a rostit un cuvânt de învățătură despre curăția și sfințenia vieții Maicii Domnului, prin care a dobândit putere să mijlocească înainte Fiului ei, Mântuitorul Iisus Hristos, pentru a fi milostiv și iertător față de păcatele noastre.


GALERIE FOTO