Zilele Culturii și Credinței la Deva (Ediția a III-a) – 24-29 iunie 2016


În perioada 24-29 iunie 2016, cu binecuvântarea și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, va avea loc cea de-a treia ediție a manifestărilor prilejuite de „Zilele Culturii și Credinței la Deva”.

Vineri, 24 iunie 2016, începând cu ora 19.00, la sala Teatrului de Artă din Deva, va avea loc spectacolul de teatru „CALEA ADEVĂRULUI”, o dramatizare a vieții și activității Sfântului Ierarh Antim Ivireanul, susținut de compania de teatru CIVIC ART CvM din București.

Luni, 27 iunie 2016, începând cu ora 19.00, la sala Teatrului de Artă din Deva, va avea loc un recital extraordinar de poezie eminesciană intitulat „Eminescu: om, geniu și poet divin”, susținut de maestrul DOREL VIȘAN.

Miercuri, 29 iunie 2016, în ziua de prăznuire a Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, începând cu ora 9.00, la Catedrala Episcopală din Deva se va săvârşi Sfânta Liturghie Arhierească cu ocazia celui de-al doilea hram al acesteia.


Afis ZCCD3 final (1)