Ziua Imnului Național a fost sărbătorită la Deva


Joi, 29 iulie 2021, la Deva a avut loc o ceremonie dedicată Zilei Imnului Național, desfășurată în Piața Tricolorului. Au fost prezente autorități județene, locale și reprezentanți ai forțelor de ordine și de intervenție.

La începutul manifestării, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit o slujbă de binecuvântare pentru poporul român, iar apoi a rostit un cuvânt în care a punctat faptul că Imnul Național arată creștinătatea românilor, mai ales în primul vers al ultimei strofe: „Preoți cu crucea-n frunte, căci oastea e creștină…!”. În continuare au fost rostite mai multe alocuțiuni referitoare la sărbătoarea acestei zile și a urmat intonarea Imnului Național al României. Ceremonia s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare.


GALERIE FOTO