Ziua Imnului Național sărbătorită la Deva


În fiecare an, în 29 iulie este sărbătorită oficial Ziua Imnului Național al României „Deșteaptă-te române!” Astfel, sămbătă, 29 iulie 2023, la Deva a avut loc o ceremonie dedicată acestei Zile, desfășurată în Piața Tricolorului. După intonarea Imnului Național, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit o slujbă de binecuvântare.

Cu acest prilej, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de îndemn la unitate și la iubire unul față de celălalt, așa cum Însuși Hristos i-a îndemnat pe ucenicii săi, iubire ce se poate dobândi și înmulți în Biserică, prin harul și ajutorul lui Dumnezeu.

A urmat rostirea mai multor discursuri de către reprezentanții autorităților centrale, județene și locale, iar apoi ceremonia s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare.


GALERIE FOTO