Activitatea IV a grupei B din cadrul proiectului „NU pentru droguri, DA pentru viață!”- Dezvoltarea abilităților de a face față presiunii grupului


În data de 29 noiembrie 2017, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, s-a desfășurat activitatea a IV-a din cadrul proiectului „NU pentru droguri, DA pentru viață”, în cadrul căreia elevii clasei a treia de la Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” Deva, sub îndrumarea doamnei învățătoare Cristina Crișan, au învățat prin  metode și tehnici cum sa facă față presiunii grupului, cum să creeze și să mențină prietenii și cum să rezolve conflictele în mod pozitiv.

În cadrul activității s-a folosit ca fișă de lucru „Povestea Regelui și a corbului”, iar interesul față de această temă a fost unul extrem de ridicat în rândul copiilor, care au fost foarte activi pe toată perioada desfășurării acesteia.

Scopul acestui proiect este întărirea factorilor de protecție, respectiv reducerea factorilor de risc cu privire la consumul de alcool și tutun, prin informare și dezvoltarea de abilitați sociale.


GALERIE FOTO