Binecuvântare arhierească în parohia Subcetate


Sâmbătă, 2 decembrie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Buna Vestire” din parohia Subcetate, Protopopiatul Hațeg. După Sfânta Liturghie a fost oficiată slujba Parastasului, fiind pomeniți Episcopul Gurie Georgiu și ctitorii locașului de cult, trecuți la cele veșnice.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a vorbit despre faptul că pentru a dobândi Împărăția lui Dumnezeu este nevoie de stăruință

Pentru osteneala depusă în vederea construcției și amenajării noii capele mortuare din localitate, sfințită în această zi, Preotul paroh Marian Cirebea a fost hirotesit sachelar, iar credincioșii implicați au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO