Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Mânerău a fost târnosită


În Duminica a 21-a după Rusalii, 16 octombrie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a târnosit biserica „Adormirea Maicii Domnului” din parohia Mânerău, Protopopiatul Deva, iar apoi a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu soborul slujitor.

Preasfinția Sa a rostit omilia pericopei evanghelice a pildei semănătorului, citită în această duminică, îndemnând credincioșii prezenți ca de fiecare dată când sunt prezenți în biserică să ia aminte cu sufletul deschis la cuvintele lui Dumnezeu rostite la sfintele slujbe, străduindu-se să le împlinească.

Preotul paroh Lucian Istrate a fost hirotesit iconom ca urmare a ostenelii depuse în vederea renovării lăcașului de cult, iar credincioșii implicați în activitățile de restaurare și înfrumusețare a bisericii au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO