Biserica „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Deva și-a sărbătorit hramul


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, miercuri, 16 august 2023, în ziua pomenirii Sfinților Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi, Constantin, Ștefan, Radu și Matei, și sfetnicul Ianache, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu soborul de preoți și diaconi, la biserica cu hramurile „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Deva, fiind sărbătorit al doilea hram.

Preasfinția Sa a explicat în cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți că pentru a avea curajul de a se jertfi pentru dreapta credință, devenind părtaș pătimirilor lui Hristos împreună cu o parte din familia sa, Sfântul Voievod Constantin Brâncoveanu a devenit sfânt mai devreme prin numeroasele-i virtuți, dar și prin adânca pricepere, prin blândețea și răbdarea creștinească cu care a cârmuit Țara Românească timp de 25 de ani.


GALERIE FOTO