Biserica și Armata – demersuri frățești pe pământ hunedorean – ediția a VII-a


Marți, 13 iunie 2023, la Deva a avut loc cea de-a VII-a ediție a manifestării național-bisericești intitulată: „Biserica și Armata – demersuri frățești pe pământ hunedorean”, organizată de Episcopia Deve și Hunedoarei și Filiala Județeană Hunedoara a Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere „Alexandru Ioan Cuza”.

În prezența Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a Preasfințitului Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a membrilor din filiala județeană a Asociației Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere și a reprezentanților filialelor județene ale Asociației Cadrelor în rezervă și retragere din Ministerul Afacerilor Interne, Asociației „Cultul Eroilor” și Asociației Veteranilor de Război, în fața troiței din curtea Catedralei Episcopale „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva a fost intonat Imnul național al României, s-a dat onorul militar și s-au depus coroane de flori în cinstea tuturor acelora care și-au adus, ca prinos de jertfă pentru țară și neam, propria lor viață.

În continuare, în Catedrala Episcopală ierarhii hunedoreni au săvârșit slujba Parastasului pentru camarazii din Asociațiile amintite, trecuți la cele veșnice, iar apoi a fost oficiată o slujbă de mulțumire și de binecuvântare pentru cei prezenți. Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a adresat celor prezenți un cuvânt despre slujirea comună a sfinților lui Dumnezeu și a eroilor țării noastre, și anume jertfa în numele dragostei pentru ceilalți.

În încheierea manifestării au fost înmânate mai multe diplome și medalii aniversare.


GALERIE FOTO