Consilierea tinerilor deținuți aflați în impas existențial

„… în temniţă am fost şi aţi venit la Mine” (Matei 25, 36)

Iisus-Hristos-inchisoareCu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, începând din anul 2014, Episcopia Devei si Hunedoarei desfășoară un program de consiliere a tinerilor aflați în detenție la Penitenciarul Bârcea Mare. Astfel, în baza unui parteneriat încheiat între cele 2 instituții, s-a născut proiectul „Consilierea tinerilor deținuți aflați în impas existențial”. Proiectul se desfășoară în etape de câte 7 săptămâni, cu câte un grup de 10 deținuți tineri și foarte tineri aflați în diferite situații de impas existențial.

Echipa de consiliere pastorală și psihologică este formată din domnul Sorin Iuga, ofițer psiholog în cadrul Penitenciarului Bârcea Mare și preot Radu Trifon, Consilier pentru învățământ în cadrul Episcopiei Devei și Hunedoarei. Sesiunile de consiliere au loc în fiecare joi începând cu ora 10, în interiorul penitenciarului. Tinerii care caută acest tip de întâlnire cu preotul și care simt nevoia întâlnirii cu Dumnezeu se găsesc, de obicei, în situații de viață extreme, generatoare de depresie sau chiar cu tendințe suicidare, iar dublul ajutor pe care îl oferă proiectul, psihologic și spiritual, este primul pas în regăsirea echilibrului interior.