Cerc pastoral în parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” Lăpușnic


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în data de 9 octombrie 2016, preoții cercului pastoral Dobra din protopopiatul Deva s-au adunat, sub oblăduirea preacuviosului părinte arhimandrit Andrei Coroian, consilier catehetic și de misiune și a preacucernicului părinte Victor Șuiaga, președintele cercului pastoral, în biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” (monument istoric din secolul al XVII-lea), din localitatea Lăpușnic, cu un dublu scop: acela de a-și sărbători ocrotitoarea și de a discuta probleme pastoral-misionare specifice parohiilor.

Lucrările cercului pastoral au fost precedate de săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, oficiată de către treisprezece preoți și un diacon. În cuvântul de învățătură, preacuviosul părinte arhimandrit Andrei Coroian a vorbit despre importanța lucrării darurilor Duhului Sfânt în viața omului, conlucrarea omului cu Dumnezeu prin practicarea virtuții iubirii, urmarea exemplului sfinților în viața cotidiană (Sfânta Cuvioasă Parascheva și Sfântul Ioan Iacob Hozevitul) și experimentarea rugăciunii inimii încă din pruncie – după îndemnul Sfântului Ierarh Nectarie.

După programul duhovnicesc, au urmat discuții despre problemele pastoral-misionare specifice parohiilor din zonă, iar preacuviosului părinte arhimandrit Andrei Coroian a împărtășit preoților, din vasta lui experiență, soluții la problemele cu care se confruntă preoții în slujire.

                                                                                                                       Pr. Mihai Marița


Această prezentare necesită JavaScript.