Conferință istorico-teologică la Penitenciarul Deva

Pentru a marca „Ziua Deținuților Politici Anticomuniști din 1944-1989”, în data de 13 martie 2018, în Capela „Sfântul Apostol Andrei” din Penitenciarul Deva a fost organizată conferința cu tema „Pătimitori și pătimire în închisorile comuniste”, susținută de către părintele conf. univ. dr. Florin Dobrei.

Debutul conferinței a fost marcat printr-un moment de rugăciune pentru cei aflați în închisori, după care părintele Florin Dobrei a vorbit despre pătimitorii din temnițele comuniste, cu accent pe deținuții politici hunedoreni din perioada 1944-1989. Printre cei amintiți s-au numărat: părintele Arsenie Boca, părintele Ioan Lupșa din Runcșor, părintele Ioan Sabău din Bobâlna și părintele Crăciun Oprea din Cinciș. În perioada de tristă amintire din istoria poporului român, în temnițele comuniste au pătimit un număr de aproximativ 70 de preoți din județul Hunedoara.

Pr. Alexandru Fleșer


GALERIE FOTO