Conferința slujitorilor Sfintelor Altare din Protopopiatul Orăștie


Marți, 22 martie 2022, slujitorii Sfintelor Altare din Protopopiatul Orăștie au participat la Conferința preoțească semestrială. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite în Catedrala „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Orăștie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. La finalul slujbei au fost premiați elevii câștigători ai Concursului național „Împreună cu Hristos în lume la început de mileniu trei” din Protopopiatul Orăștie.

Conferința a fost deschisă printr-un cuvânt al Părintelui Protopop Adrian Urițescu, iar apoi au fost susținute două referate având ca subiect tematica anului 2022 în Patriarhia Română: Pr. Dragoș Trif – Parohia Spini: „Sfântul Simeon Noul Teolog – extazul experierii lui Dumnezeu prin revelația luminii necreate” și Pr. Petru Voichescu – Parohia Orăștie II: „Sfântul Grigorie Palama – văzătorul de Dumnezeu”. În continuare, au urmat discuții pe marginea referatelor prezentate, dar și dezbaterea altor probleme de ordin pastoral-misionar și administrativ.


GALERIE FOTO