Conferința „Șanse reale în lupta cu cancerul” la Deva


Vineri, 21 iulie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a participat la conferința „Șanse reale în lupta cu cancerul” organizată de Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Hunedoara la Deva. Au fost prezenți domnul ec. Adrian David, Directorul General al CAS Hunedoara, doamna senator Nicoleta Pauliuc, doamna deputat Vetuța Stănescu, reprezentanți ai autorităților județene, cadre medicale și invitați.

Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a adresat celor prezenți un cuvânt despre dobândirea vindecării trupești, cea spirituală, venită de la Dumnezeu, pe care o numim minune pe două căi, și cea medicală – științifică, datorată oamenilor. În încheiere, Preasfinția Sa a îndemnat medicii la conștientizare și responsabilitate în activitatea pe care o desfășoară în slujba semenilor.


GALERIE FOTO