Corul Catedralei Episcopale din Deva invitat la Lugoj


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, la invitația Asociației Culturale „Opidus” din Lugoj, în data de 2 iulie 2017, în Duminica a IV-a după Rusalii, corul „Anastasis” din Deva a participat la Festivalul Coral „Doamne, pe Tine Te lăudăm”, manifestare desfășurată în Catedrala „Învierea Domnului” din Lugoj.

Duminică dimineața, corul a dat răspunsurile la Sfânta Liturghie oficiată în catedrala din Lugoj. Din soborul de preoți a făcut parte și Părintele inspector bisericesc Marius Sfercoci, delegatul Înaltpreasfințititului Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului.

Alături de Corul Catedralei episcopale din Vârșet, de Corul „Osana” – formația gazdă, de Corul din Marga și de alte formații corale, ne-am bucurat de întâlnirea cu cei ce transmit prin cânt cele mai frumoase gânduri și umplu inimile de trăire duhovnicească.

Dirijor Paul Kladni


GALERIE FOTO