Denia Acatistului Bunei Vestiri | Preasfințitul Părinte Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


Vineri, 23 martie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Denia Acatistului Bunei Vestiri la Catedrala Episcopală „Sf. Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La finalul slujbei Preasfinția Sa a vorbit celor prezenți despre istoria alcătuirii Imnului Acatist al Maicii Cuvântului, compus în inima Imperiului Bizantin, pentru minunile mai presus de fire ale Preacuratei Maicii lui Dumnezeu, care a apărat cetatea Constantinopolului de mai multe invazii străine. De asemenea, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a îndemnat ca și noi să ne rugăm întotdeauna Născătoarei de Dumnezeu pentru a ne fi sprijin în această viață și ajutătoare pentru a intra în Împărăția lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO