Denia Imnului Acatist al Maicii Domnului la Catedrala Episcopală “Sfântul Ierarh Nicolae” și “Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva


IMG_20170331_215041Vineri, 31 martie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae ” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, unde a săvârșit Denia Acatistului Bunei Vestiri.
În toate bisericile ortodoxe, vineri, în a V-a săptămână a Postului Mare, se săvârșește Denia Acatistului Bunei Vestiri sau a Imnului Acatist, această alcătuire făcând parte din ciclul liturgic specific acestei perioade de pregătire duhovnicească a  credincioșilor în calea spre lumina și bucuria Învierii, reamintind în același timp contribuția esențială pe care o are în iconomia mântuirii Maica Domnului.


GALERIE FOTO