Duminica a 33-a după Rusalii la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a 33-a după Rusalii, 21 februarie 2021, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În timpul slujbei, la momentul rânduit din cadrul slujbei, tânărul teolog Vlad Botez a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Densuș, Protopopiatul Hațeg.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a rostit un cuvânt de binecuvântare, îndemnând pe cei prezenți ca în urcușul duhovnicesc din perioada Triodului, începută astăzi, să aibă ca model smerenia vameșului din pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie.


GALERIE FOTO