Duminica a XVI-a după Rusalii în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 07.02.2016-13Duminică, 7 februarie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți la slujba Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii despre minunata lucrare a lui Dumnezeu în viața oamenilor, prin care ne înzestrează pe fiecare în parte cu anumiți talanți, cu anumite daruri pe care suntem datori să le lucrăm și să sporim astfel în viața noastră duhovnicească. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să fie cu luare aminte la chivernisirea cu înțelepciune duhovnicească a darurilor primite de la Dumnezeu spre rodire cu folos și spre dobândirea Împărăției lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO